VT Medical - шаблон joomla Книги
 • VTEM Image Show
 • VTEM Image Show
 • VTEM Image Show
 • VTEM Image Show
 • VTEM Image Show
 • VTEM Image Show
 • VTEM Image Show
 • VTEM Image Show
 • VTEM Image Show
 • VTEM Image Show

Krzem w organizmie


Znaczenie krzemu w organizmie
Krzem (silicum - Si) jest pierwiastkiem niezmiernie ważnym dla życia biologicznego na Ziemi.
Oczywiście niezmiernie ważny jest również dla organizmu człowieka.
Związki krzemu biorą istotny udział w komunikacji międzykomórkowej, wpływając regulująco na przemianę materii.
Są materiałem konstrukcyjnym i uelastyczniającym włókna kolagenu oraz elastyny w naszych organizmach.


Krzem został nazwany pierwiastkiem młodości, ponieważ młode organizmy zawierają więcej krzemu niż starsze.

W miarę upływu lat poziom krzemu spada, a wzrasta poziom wapnia. Pojawiają się wówczas procesy miażdżycowe.

Niedobór krzemu powoduje między innym osteoporozę, deformację stawów, tkanki łącznej i zapalenie dziąseł. Przewlekle niedobory krzemu powodują także krwawienia z dziąseł i nosa, stany zapalne powiek i spojówek.

Krzem pobudza wzrost mięśni, gojenie ran, naskórkowanie oraz nabłonkowanie, wchodząc w skład materii organicznej w połączeniu z węglem i wodorem.

Ze względu na zakwaszenie środowiska i praktyki zobojętniania środowiska związkami wapnia, krzem w glebie wypierany jest przez pierwiastek antagonistyczny - wapń.
Wapniowanie gleb w rolnictwie powoduje, że coraz mniej krzemu znajduje się w roślinach a co za tym idzie w pozostałej części łańcucha pokarmowego, którego ostatnim ogniwem są ludzie.

Jak podają niektóre źródła medyczne, dzienne zapotrzebowanie organizmu ludzkiego na krzem, wynosi około 30 mg.

Według wielu lekarzy dermatologów, w celu zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się skóry, można zażywać preparaty i wody krzemionkowe.

Związki krzemu:

przeciwdziałają (jako ochronny koloid) - krystalizacji mineralnych składników w drogach moczowych
utrudniają odkładanie blaszek lipidowych w ścianach naczyń krwionośnych
swoją obecnością przeciwdziałają wbudowywaniu się związków wapnia, powodujących  kruchość naczyń i liczne choroby na tle miażdżycowym

Krzem zapobiega również:

 • nadmiernym krwawieniom miesiączkowym
 • krwawieniom macicznym pozamiesiączkowym i w czasie ciąży
 • działa również przeciw łuszczycowo i przeciw trądzikowo


Krzemionka mineralna jest głównym składnikiem skorupy ziemskiej (27.80%), drugim po tlenie (46.60%).
Istnieje w dwóch formach: bezpostaciowej lub krystalicznej, w różnego rodzaju skałach takich jak granity, piaskowce, glina i inne.
Jest używana przez różne rodzaje przemysłu w tym technologie półprzewodnikowe.

Krzem w odpowiedniej formie jest niesłychanie skuteczną substancją poprawiającą przepływ informacji w organizmie człowieka, umożliwiając zaistnienie procesów naprawczych i odbudowujących. Podstawowym połączeniem krzemu z innymi pierwiastkami to połączenie krzem-tlen-inny pierwiastek.

Krzem można znaleźć w niektórych roślinach  np. w skrzypie i w bambusach oraz łuskach i nasionach. Cóż z tego, przyswajalność jego dla ludzkiego organizmu jest minimalna i absolutnie niewastarczająca aby powstrzymać proces starzenia się.

Krzem obecny jest we wszystkich częściach ludzkiego organizmu.

Znajduje się w różnych organach i gruczołach - płucach, wątrobie, sercu, śledzionie, mózgu, trzustce, tarczycy itd. Duże jego ilości można znaleźć w skórze, paznokciach i we włosach.
Krzem zawierają kości, jak również ścianki arterii krwionośnych i szkliwo na zębach.

Krzem znajduje się w komórkach ludzkiego organizmu w różnych ilościach,  jak również jego ilość w organizmach ludzi zależy od ich miejsca zamieszkania oraz sposobu odżywiania.

Krzem jest  ważną częścią tkanki łącznej, która jest najbardziej popularnym typem tkanek w ludzkim ciele.

Krzem odgrywa bardzo ważną rolę w pomnażaniu włókien kolagenu oraz elastyny, od których zależy elastyczność całego ciała a zwłaszcza naszej skóry.

Noworodki posiadają pewną ograniczoną ilość organicznego krzemu. Niestety z upływem lat naszego życia ilość jego maleje w sposób nieodwracalny.

Nasz organizm nie potrafi niestety magazynować krzemu. Jego brak, obserwujemy na co dzień próbując lepiej lub gorzej powstrzymać proces starzenia się naszego ciała, a zwłaszcza tych najbardziej widocznych jego symptomów: marszczenia się naszej skóry, wiotczenia mięśni czy atrofii układu kostnego, przede wszystkim kręgosłupa i stawów biodrowych.

 

Pijąc zatem lub wcierając w skórę krzem, znakomicie podtrzymujemy nasze zdrowie
Bieżące uzupełnianie braku krzemu w codziennej diecie, jest zatem doskonałym sposobem na spowolnienie starzenia się naszych organizmów.Krzem umożliwia / odbudowuje wymianę potencjału elektrycznego odbywającą się na poziomie membran komórkowych.

Krzem jest produktem naładowanym ujemnymi i dodatnimi jonami, które równoważą i odbudowują zniszczone lub osłabione komórki, poprzez bezpośredni wpływ na proces regeneracji na poziomie komórkowym.
Krzem pomaga w utrzymaniu, poprawie lub odbudowie kondycji energetycznej człowieka, jego zdrowia - motoryki, optymizmu i dobrego samopoczucia.
Jest nietoksyczny, nie wywołuje reakcji alergicznych
Może być całkowicie przyswojony przez ludzki organizm, zwierzęta i rośliny.

Sposób użycia preparatów zależy od samopoczucia osoby i jej stanu zdrowotnego. Dobrze jest zastosować na początek Program Intensywny poprzedzający Program Codzienny.
Program Intensywny polega na używaniu Krzemu wewnętrznie (1, 2 lub 3 łyżki, 3 razy dziennie) przez okres od 1 do 6 miesięcy lub jeśli to konieczne, dłużej. Przyjmowanie doustne powinno być połączone z zabiegami zewnętrznymi w miejscach wymagających szczególnej uwagi (na przykład skóra twarzy) przynajmniej 3 razy dziennie.
Program codzienny polega na używaniu OrSi (1, 2 lub 3 łyżki dziennie), tak długo jak to jest potrzebne z zastosowaniem zewnętrznym w miejscach wymagających uwagi, od 1 do 3 razy dziennie.
Używanie Krzemu powoduje zrównoważenie całego organizmu i uzyskanie większego poziomu energii.
Preparat Krzemowy powinien być zażywany 10 minut przez każdym posiłkiem, rano, w południe i wieczorem. Wieczorna porcja może być przyjmowana tuż przez pójściem spać. Dobrze jest trzymać produkt w ustach, co najmniej przez minutę przed połknięciem.
Dla celów regeneracji organizmu człowieka zaleca się stosowanie preparatu OrSi, przede wszystkim, wewnętrznie, dając komórkom możliwość spożytkowania go w zależności od ich specyficznych i niepowtarzalnych potrzeb.
Używanie zewnętrzne - wskazówki

Żel należy stosować pokrywając skórę cienką jego warstwą i pozostawiając na niej od 5 do 15 minut. Nadwyżka powinna zostać delikatnie wmasowana.
Należy go używać minimum 3 do 5 razy dziennie pozwalając na zaabsorbowanie przez skórę  w sposób naturalny. Tylko wtedy daje naprawdę spektakularne rezultaty.

Rolą krzemu we wczesnych formach życia zajmował się nasz genialny polski uczony ks. Profesor Włodzimierz Sedlak, twórca teorii na ten temat. Od 1960 roku Profesor W. Sedlak opublikował ponad 180 artykułów i kilkanaście książek z dziedzin, którymi się zajmował.
Do jednego z pierwszych jego zainteresowań należy krzem. Opracował rewolucyjną w swoim przesłaniu teorię o ewolucyjnej roli krzemu w rozwoju protobiologicznych  układów,  czyli  wczesnych  form  życia.
W sformułowaniu jej W. Sedlak oparł się na prastarej ewolucji zaznaczonej antagonistycznym zestawem Si-Ca.

Z tej tematyki ukazały się trzy pozycje, których przeczytanie serdecznie polecamy:

"Rola krzemu w ewolucji biochemicznej życia" (1967)
"U źródeł nowej nauki. Paleobiochemia" (1973)
"Kierunek - początek życia" (1985)